VIINIJÄRVELLÄ AIVAN MAHTAVA AVAUSTAPAHTUMA

3.5.2022

Maanantai-iltana puhaltanut myrskytuuli, ei hiljentänyt menoa, Viinijärven Urheilijoiden pesäpallokauden avaustapahtumassa. Paikalle oli saapunut, kaikki seuran juniorijoukkueet, sekä iso määrä, vanhempia ja muita pesäpallon parissa vaikuttavia.

Alkutervehdykset kertoi, seuran puheenjohtaja Mira Loponen. Tämän jälkeen Mari-Ann Nykänen yhdessä Alma Loposen kanssa, laittoi porukalle vauhtia yhteisellä tik-tok tanssilla. Eikä ollut kylmästä tietoakaan.

Pisteillä kierrettiin ahkerasti

Kaikki juniorijoukkueet, sekä vanhempien lähes kolmenkymmenen hengen ryhmä, kiersi kaikki pisteet onnistuneesti. Pisteitä oli seitsemän, yhdellä pisteellä oltiin aina 15 min. Joukkoja ohjasivat hienosti, täydellä vinkku sydämellä, Janni Haavistola, Anna Kieloaho, Ada Vattulainen, Viivi Hirvonen, Pinja Vattulainen, Kristian Martikainen, Lauri Tanninen, Kalle Helminen sekä Suomi-Pesiksen Teemu Lassila, joka tutkasi kaikkien lyönnit. Pinja Koivuselkä ja Martta Puhakka, pitivät huolta kaikkien pienemmistä. Mari-Ann Nykänen piti yläkerran kuuluttamossa, kehonkoostumusmittausta ja apunaan oli Islosta tuttu, salibandyn Suomen ja Tsekin päävalmentaja Petri Kettunen.

Isot kiitokset vielä kaikille, jotka olitte tapahtumassa mukana, eikä unohdeta kiittää, kentän kioskin herkuista Susanna Hirvosta. Nyt mennään kohti kesää, ja toivon kaikille mukavia pesäpallo elämyksiä.

Kiittäen Maksu