ViU – Ylihärmä 0 – 1 (7-11, 4-4)

19.5.2019

Pallokentällä oli tunnelmaa, kun ViU tarjosi ennen ottelua pullakahvit yhteistyökumppaneilleen ja suurelle joukolle seuran taustavaikuttajia.

Paikalla olivat myös seuran juniorijoukkueet sekä Liperin Lions’it tutustumassa lahjoituskohteensa toimintaan. Lähes hellelukemia hiponut sää helli katsojia, joita tarkkaan laskien oli paikalla 308 henkilöä.

Vastustajaksi oli saapunut tuplapelireissulla ollut ja eilen lauantaina JoMa:n kohdannut Ylihärmä.

ViU pelasi ensimmäisellä jaksolla todella hyvää pesäpalloa 3 vuoroa, kunnes vieraat saivat juonesta kiinni ja tehtailivat hyvillä lyönneillä nopeasti 9 juoksua. ViU:n tasoittava tuotti vain yhden, joten ensimmäinen jakso vieraille 7 - 11. Toinen jakso taisteltiin tasan 4 – 4 ja koko ottelu siis 0 – 1. Näin kaksi pistettä lähti ylihärmäläisten mukaan.

Kapteeni Riika Räsänen kommentoi pelin jälkeen ”Paljon oli hyvää pelissä. Vastustajan lukkari pääsi vähän sotkemaan meidän kaaripeliämme. Ollaan pelattu vasta 2 peliä ulkona, niin hyvällä pöhinällä lähdetään ensi viikonloppuna pelaamaan ja kehittämään peliä eteenpäin”.

Kotijoukkueesta palkittiin ykköspalkinnolla Kati Tahvanainen ja kakkosena Riikka Kilpeläinen.

Seuraavat pelit pelataan ensi viikonloppuna tuplareissulla Seinäjoella lauantaina ja Ilmajoella sunnuntaina.