TOUKOKUUN VIERAANA TIMO PALANDER

1.5.2022

Tapasin viikolla vieraani joensuulaisessa Coffee House -kahvilassa, minne Palle oli kesken remontti-kiireiden saapunut urheilullisesti pyöräillen ja sain luvan esittää 15 kysymystä.

Kuka olet ja mitä teet Viinijärven Urheilijoissa?                                                                                              Timo "Palle" Palander, tällä hetkellä toimin johtokunnassa rahastonhoitajana, talkoolaisena ja    tarvittaessa minut löytää myös kameran takaa. Kuulun myös ensi kesän Kunnarileirin organisaatioon,  jossa vastuualueinani on turvallisuus ja ensiapu.                                                                                                        

Koska olet tullut mukaan Viinijärven toimintaan?                                                                                                  1980 luvun loppupuolella juniorin vanhempana, olisko ollut 1988 tai 1989.

Mitä tehtäviä, olet seurassa aikaisemmin tehnyt?                                                                                                Alkuun juniorin vanhempana, 90-luvun alkupuolella vedin seurassa ensiapukursseja ja hoidin tarvikkeet  huoltolaukkuihin. Silloinen puheenjohtaja Liisa Timonen pyysi naisten superpesiksen joukkueenjohta-  jaksi ja siinä samassa hoidin myös huoltajan tehtäviä. Muistan vielä, kun Liisa soitti ja kysyi halukkuuttani  lähteä mukaan, olin kysyttäessä "vattumetsässä" ja parin päivän harkinta-ajan jälkeen päätin lähteä mukaan.  Seurassa olen toiminut puheenjohtajana, johtokunnan jäsenenä, rahastonhoitajana ja myös seuran ViU  pesiksen 100-vuotis historiikin päätoimittajana sekä ViU pesis-lehden päätoimittajana.

Hienoimmat hetket pesäpallon parissa?                                                                                                                    Joukkueenjohtajan ajoilta pelimatkat. Aikoinaan myös Susirajan mailan B-tyttö-projekti oli hieno  onnistuminen. Saatiin konsepti kasaan ja onnistuneesti projekti pyörimään seurojen välillä. Myös  katsojana nauttin peleistä ja koko ajan oppii uutta.

Mikä ehdottomasti kuuluu pesäpallo-otteluun?                                                                                                        Vakiokatsojat ja heidän kommentit. Myöskin sisäpiirissä seuraan kaikkia niitä valmisteluja ennen ottelua  ja ottelun aikana, jotta peli pystytään toteuttamaan.

Nais- vai mies pesäpallo?                                                                                                                                                Naisten-pesäpallo, oman joukkueen seuraaminen. Aikoinaan seurasin miesten superpesiksen Kiteen Pallon  otteluja joukkueen mitalivuosina.

Mikä on parasta Viinijärven Urheilijoissa?                                                                                                                Tällä hetkellä innostava asenne ja "pöhinä". Historia -friikkinä yli 100-vuoden jatkumo tuntuu hyvältä.

Onko sinulla ollut suosikki pelaajia tai pelinjohtajia?                                                                                            Ari Paloaron tapa valmentaa ja johtaa pelejä, muistan myös kuinka Ari otti vastuuta seuran vaikeina hetkinä.  Pelaajista nousee esille Niina Härkönen, Eeva Parviainen ja Ulla Räsänen, kunnioitin aina heidän  tekemisen tapaansa.

Erikoisin tilanne pesäpallon parissa?                                                                                                                          Superin ajoilta muistan kun oltiin menossa Sotkamoon pelaamaan kauden avauspeliä. Juuan kohdalla soitettiin autoon,  että Sotkamossa on kentällä kymmenen senttiä lunta. Ei muuta, kuin U-käännös ja takaisin kotiin.

Onko sinulla muita harrastuksia?                                                                                                                                Hiihdän talvella, retkeily, vaellus, melonta ja tottakai pyöräily. Tykkään myös itse tehdä gurmee ruokaa.  Pääsiäisenä tein poron sisäfilettä ja ruusukaalia miso kastikkeessa.

Minkälaisena näet seuran tulevaisuuden?                                                                                                            Kyllä näen valoisan tulevaisuuden, tekijäporukkaa riittää laajasti. Lapsia ja nuoria innostava  toimintatapa. Edellinen puheenjohtaja Jukka Rummukainen laittoi talouden kuntoon ja nykyinen  puheenjohtaja Mira Loponen johtaa joukkoja kannustavasti ja avoimesti.

Onko jokin asia, mitä kaipaat seuran toiminnassa?                                                                                                Johtokuntaan tarvittaisiin jäsen, joka toimisi kilpailupuolella jonkinlaisena koordinaattorina.

Suosikkipaikka Pesäpallo-ottelussa?                                                                                                                          Katsomon ylimmäinen penkkirivi, mielellään kotipesän takana, siitä näkee koko kentän. Kameran takana,  ehdottomasti kotipesän syöksymiset ja tuomarikin joutuu välillä poistamaan, toteaa Palander  hymyillen.

Kumpi sujuu paremmin mökkitikka vai petankki?                                                                                                  Kyllä se on tikkapeli.

Mitä Viinijärven Urheilijat merkitsee sinulle, juuri nyt tällä hetkellä?                                                                  Yhteisöä, sosiaalisia kontakteja, suunniteltu päätös olla mukana seuratoiminnassa, virikkeellistä toimintaa ja ennaltaehkäisyä vanhenemisen johdosta, vaikka mahdollista dementiaa silmällä pitäen.

Timo Palander vastaanotti huhtikuussa Varkaudessa, Suomen Pesäpalloliiton muistamisen pitkäaikaisesta seuratyöstä Viininjärven Urheilijoiden pesäpallon hyväksi. Muistaminen luovutettiin Savo-Karjalan Pesäpalloliiton 100-vuotis juhlagaalassa.

Samalla kiitän Pallea haastattelusta ja toivotan hänelle oikein hyvää jatkoa.

Terveisin Maksu