Kesäkuun vieras Susanna Hirvonen

2.6.2022

Vieraskirjaan toisena nimensä saa kaikkien tuntema Susanna Hirvonen jonka tapasin yhteistyökumppanimme Teboil Käsämän tiloissa.

1. Kuka olet ja mitä teet Viinijärven Urheilijoissa?                                                                                                             Susanna " Sussu" Hirvonen, olen seuran kioskivastaava, mukana kunnarileirin organisaatiossa ja ennenkaikkea pesis-äiti.

2. Koska olet tullut mukaan Viinijärven toimintaan?                                                                                                       Tytär Viivi aloitti pesäpallon pelaamisen F-tytöissä noin 2012 ja siitä asti mukana oltu.

3. Mitä tehtäviä olet seurassa aikaisemmin tehnyt?                                                                                                         Erilaisia talkoita mahdollisuuksien mukaan. Kirjurointia, tulostaulua, laastarin laittoa ja leirillä ollut huoltajana mukana.

4. Hienoimmat hetket pesäpallon parissa?                                                                                                                         Niitä on monia eniten lämmittää turnauksien ja pelien järjestäminen kun on saatu vilpitöntä palautetta. Yhteistyön onnistuminen ja tyttöjen hyvät pelit ja tottakai viime kesänä oman tyttären onnistuminen Itä-Länsi pelissä. 

5. Mikä ehdottomasti kuuluu pesäpallo-otteluun?                                                                                                            "kampi" makkara6. Nais vai mies pesäpallo?                                                                                                                                                      Nais

7. Mikä on parasta Viinijärven Urheilijoissa?                                                                                                                       Yhteisöllisyys, luotettavuus ja seuran tuki.

8. Onko sinulla ollut tai on suosikki pelaajaa saati pelinjohtajaa?                                                                                Ei ole, eikä ollut kaikki on omanlaisiaan.

9. Erikoisin tilanne pesäpallon parissa?                                                                                                                                Sähkökatkokset, pakastimien sisällöt sulaa ja leireillä palohälytykset keskellä yötä.

10.Onko sinulla muita harrastuksia?                                                                                                                                      Viime vuosina jäänyt vähemmälle, omistan moottoripyörän. Oma koira ja mökillä tykkään ladata akkuja sekä Lava-tanssit.

11.Minkälaisena näet seuran tulevaisuuden?                                                                                                                       Erittäin valoisana, hyvät määrätietoiset suunnitelmat kohti tulevaisuutta. "Hyvä olla kyydissä mukana". 

12.Onko jokin asia mitä kaipaat seuran toiminnassa?                                                                                                     Että kaikki lasten vanhemmat ymmärtävät yhdessä tekemisen merkityksen ettei asiat jää liian pienelle porukalle.

13.Suosikkipaikka pesäpallo-ottelussa?                                                                                                                               Kioskissa "sisällä"

14.Kumpi sujuu paremmin mökkitikka vai petankki?                                                                                                        Mökkitikka

15.Mitä Viinijärven Urheilijat merkitsee sinulle juuri tällä hetkellä?                                                                             Toinen perhe, saa olla oma itsensä ja aina hyvä mennä.

Kiitän haastattelusta Sussua joka tähyilee ylös pilviin ja miettii rupeaako satamaan? Ajatuksissa siintää lähtö mökille.

Terveisin Maksu